Wyszukiwarka
Masz pytanie?

O tłuszczach i kwasach tłuszczowych słów kilka

25 11-2020

A cóż to takiego?

Cząsteczka tłuszczu składa się z jednej cząsteczki glicerolu oraz trzech cząsteczek kwasów tłuszczowych. Dopóki istnieje to połączenie, tłuszcz nie daje się strawić. W jelicie cienkim następuje hydrolityczny rozkład tłuszczu pod wpływem enzymów wytwarzanych w trzustce i gruczołach jelitowych. Po rozłożeniu tłuszczu do glicerolu i kwasów tłuszczowych mogą one zostać strawione przez organizm.

Jakie są rodzaje tłuszczy?

Tłuszcze można z grubsza podzielić na nasycone i nienasycone. Kwasy tłuszczowe nasycone, w których łańcuchu węglowodorowym występują wyłącznie pojedyncze wiązania, są produkowane przede wszystkim przez organizmy zwierząt. Kwasy tłuszczowe nienasycone mają w łańcuchu węglowodorowym wiązania podwójne. Te atomy mogą wchodzić w reakcje chemiczne z innymi substancjami. Ten rodzaj tłuszczu występuje w dużych ilościach w roślinach i w temperaturze pokojowej jest ciekły.

Jaka jest rola nasyconych kwasów tłuszczowych?

Nasycone kwasy tłuszczowe służą przede wszystkim dostarczaniu energii do organizmu. W porównaniu do protein mogą one magazynować dwa i pół raza więcej energii. W procesie spalania tłuszczów zostaje wydzielona energia cieplna oraz woda. Dlatego tłuszcze odpowiadają za utrzymanie ciepłoty ciała.

Po co są potrzebne nienasycone kwasy tłuszczowe?

Wielokrotnie nienasycone kwasy tłuszczowe są najczęściej esencjonalne i są pozyskiwane z olejów roślinnych i ryb. Nie są one syntetyzowane przez organizm zwierząt, muszą zostać dostarczone wraz z pożywieniem. Regulują one procesy przemiany materii w organizmie i stanowią budulec komórek, przede wszystkim układu nerwowego. Wielokrotnie nienasycone kwasy tłuszczowe możemy w uproszczeniu podzielić na omega-3 i omega-6. Są one niezbędne dla o funkcjonowania organizmu – min. kwas linolowy, linolenowy, arachidonowy etc. Ich brak powoduje zmiany w skórze, sierści, zaburzenia pracy nerek czy zatrzymanie procesu wzrostu.

Ile tłuszczu dla psa?

Organizm psa składa się w przynajmniej 20% z tłuszczu. Dzienne zapotrzebowanie na tłuszcz wynosi ok. 1g na 1 kg masy ciała.

Konsekwencje niedoboru lub nadmiaru tłuszczu

Niedobór tłuszczu objawia się np. niedowagą czy apatią. Rozpuszczalne w tłuszczach witaminy nie działają. Osłabiona zostaje substancja cielesna. Następstwem braku tłuszczu w organizmie mogą być poważne choroby układu krwionośnego. Wobec braku nienasyconych kwasów tłuszczowych dochodzi do problemów ze skórą i sierścią. Z kolei psy absorbujące nadmiar tłuszczu mają skłonności do nadwagi, co idzie w parze z przetłuszczeniem ważnych do życia organów wewnętrznych.