Wyszukiwarka
Masz pytanie?

O glukozaminie słów kilka

25 11-2020

Co to są właściwie GAGi?

Glukozaminoglikany (GAG) - grupa związków chemicznych - polisacharydy, które są zbudowane z powtarzających się jednostek dwucukrowych, z których jedna reszta to zawsze aminocukier, a druga to kwas uronowy. Niemal wszystkie GAG zawierają dodatkowo grupę siarczanową. W połączeniu z białkami tworzą proteoglikany.

Glukozaminoglikany i proteoglikany stanowią elementy strukturalne organizmów żywych, mogą też pełnić rolę związków biologicznie aktywnych, odpowiedzialnych za rozmaite reakcje.

Do przedstawicieli tej grupy związków zalicza się:
- kwas hialuronowy
- siarczan chondroityny
- siarczan keratanu I i II
- heparynę
- siarczan heparanu
- siarczan dermatanu

A jak się ma do tego chondroityna?
Siarczan chondroityny – glukozoaminoglikan, który w składzie odnawialnych proteoglikanów jest ważnym strukturalnym komponentem tkanki chrzęstnej. Molekularna masa siarczanu chondroityny 10 – 60 kD. Disacharydne fragmenty składają się z kwasu glukuronowego i siarkowanego N - acetylgalaktozaminu połączonych β- 1,3- glikozydnym wiązaniem. Grupa -SOO- znajduje się w czwartym albo szóstym położeniu N – acetylgalaktozaminu.

Skąd się biorą GAGi?
W normalnych warunkach organizm jest w stanie samodzielnie wytworzyć glukozaminę – z różnych substancji odżywczych. Zasadniczo więc nie ma konieczności dostarczania jej do ustroju zwierzęcia z zewnątrz. Zdolność syntezowania glukozaminy zanika jednak wraz z normalnym procesem starzenia, co może prowadzić do niedoboru tej substancji. Chcąc przeciwdziałać temu problemowi, można stosować różne suplementy. Najbardziej popularne są wyciągi z zielonych muszli nowozelandzkich czy chrząstki rekina. Zawierają one dużą ilość glukozaminoglikanów i mukopolisacharydów. Są więc polecane przy problemach ze stawami.

Które suplementy GRAU są właściwe na stawy?

W naszym programie suplementów diety znajdują się dwa wysokiej jakości preparaty zawierające GAG, mukopolisacharydy i siarczan chondroityny: Hokamix Gelenk+ oraz Glycofit

Dlaczego nasze preparaty są tak skuteczne?
Preparaty zawierające GAG, aby wykazywały skuteczne działanie, powinny zostać przetworzone w taki sposób, aby ich przyswajalność (wartościowość biologiczna) była możliwie najwyższa. GAG charakteryzują się bowiem dużą masą molekularną i muszą sforsować naturalną barierę jelita, aby przedostać się do organizmu.

Nasze produkty na stawy, oprócz glukozaminoglikanów zawierają również mukopolisacharydy (ważny składnik tkanki łącznej, chrząstki oraz mazi stawowej), jak również siarczan chondroityny. Dzięki temu cieszą się od wielu lat opinią wyjątkowo skutecznych suplementów.

Jak wspomóc organizm, by uniknąć niedoborów GAG?

Z naszego punktu widzenia ważna jest także profilaktyka i wsparcie metabolizmu zwierzęcia. Najważniejsze jej zasady ujęliśmy w trzech punktach:

  1. Stosowanie najwyższej jakości, wysoce przyswajalnych i naturalnych składników odżywczych, by w maksymalny sposób wspomagać zdolność organizmu do autosyntezy glukozaminy.

  2. Odciążenie organizmu poprzez rezygnację z jakichkolwiek syntetycznych obciążających substancji (np. antyoksydanty).

  3. Wspomaganie organizmu poprzez stosowanie odpowiedniej jakości ziół, zapewniających zwierzęciu wiele mikroelementów o bardzo wysokiej wartościowości biologicznej. Dzięki temu następuje lepsze odtruwanie ustroju, reguluje się proces metabolizmu i w efekcie substancje odżywcze są lepiej przyswajane i przetwarzane. Idealnym rozwiązaniem są tutaj zioła zawarte w preparatach Hokamix30, Hokamix Gelenk+ czy Hokamix Forte. Dla kotów Catmix35.

Dla kogo GAG?
Profilaktyczne uzupełnienie diety wskazane jest w pewnych fazach życia zwierzęcia. Zaleca się je dla młodych psów szybko rosnących ras, bardzo aktywnych zwierząt – narażonych na uszkodzenie aparatu ruchu oraz dla starszych czworonogów. Dla tych ostatnich zalecamy również stosowanie w miarę potrzeb żelatyny z biotyną (patrz informacje w katalogu).